O klubie

Partnerstwo „Nasz Żoliborz IV”

Klub Mieszkańców „SZAFIR” jest członkiem Partnerstwa na rzecz Rudawki i Zatrasia „Nasz Żoliborz IV”. W 2013 roku przeprowadzono wspólnie:

16.03- WIELKANOC SĄSIEDZKA: Konkurs na najpiękniejsze palmy i pisanki, warsztaty plastyczne, występ chóru „Wiwat”, czytanki wielkanocne, poszukiwanie pisanek od Zająca, zdjęcia z Zającem, poczęstunek: mazurki z piekarni „Jan Piekarz”.

11.05- PIKNIK SĄSIEDZKI: Pokaz filmów Stowarzyszenia Cotopaxi, impreza plenerowa na terenie WIML. Stoiska partnerów: rękodzieło, punkt wymiany książek, stoisko informacyjne dot. zmiany sposobu wyrzucania śmieci, pomiary ciśnienia.

INQBATOR Edukacji Kulturalnej

INQBATOR Edukacji Kulturalnej to placówka kulturalna, powołana wspólnie przez Stowarzyszenie FILMFORUM, Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Instytut KOSMOPOLIS, której działania skierowane są do mieszkańców Warszawy. Działania INQBATORA mają na celu promocję i upowszechnianie poszczególnych dziedzin kultury wśród odbiorców z różnych grup wiekowych.

To co wyróżnia INQBATOR spośród oferty kulturalnej stolicy to jego niekomercyjny charakter, duża ilość zajęć praktycznych ale przede wszystkim jego innowacyjna formuła, która skupiać i wzajemnie inspirować będzie ludzi z wielu środowisk, w szczególności osoby o skromniejszych możliwościach finansowych, dla których niedostępna jest oferta komercyjna.  

Ideą, która przyświeca całemu przedsięwzięciu, jest zorganizowanie na warszawskim Żoliborzu prężnego ośrodka specjalizującego się w zagadnieniach z zakresu edukacji kulturalnej, umożliwiającego mieszkańcom Warszawy zapoznanie się z ambitnym repertuarem oraz wymianę doświadczeń i twórczych pomysłów z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.

INQBATOR Edukacji Kulturalnej ma być miejscem spotkań, integracji i animacji kulturalnej wszystkich grup wiekowych, z tego względu dokładamy starań, aby każdy realizowany projekt integrował lokalną społeczność i dawał miejsce do nawiązania dialogu międzypokoleniowego.

Projekty organizowane przez INQBATOR Edukacji Kulturalnej:

MŁODZIEŻOWA AKADEMIA TEATRALNA IM. JANA MACHULSKIEGO

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
27.07-25.08.2013

Młodzieżowa Akademia Teatralna im. Jana Machulskiego to wakacyjne warsztaty z aktorstwa i reżyserii teatralnej prowadzone przez Mateusza Damięckiego i Grzegorza Milczarczyka w INQBATORZE Edukacji Kulturalnej.

Celem projektu było zapewnienie młodym ludziom podstaw praktycznych i teoretycznych w zakresie prezentacji scenicznych, wystąpień publicznych i szeroko rozumianej autoprezentacji.
Po pięciu weekendach intensywnej pracy pod okiem wykładowców: Grzegorza Milczarczyka i Mateusza Damięckiego uczestnicy warsztatów przygotowali autorski program estradowy. W jego skład weszła proza (fragment „Miecza aniołów” wygłosił Mateusz Wróblewski), piosenki aktorskie („Wariatka tańczy” śpiewana przez Monikę Łabendowicz, „Sen o Warszawie” zaaranżowany przez Aleksandrę Kosiec, „Być kobietą” Katarzyny Pacek, oraz „Majty” w wykonaniu Michała Wituszyńskiego), a także improwizowane scenki, w których zaprezentowali się również: Aleksandra Szklarczyk, Natalia Wewiórska, Michał Kalinowski i Michał Komorek.

Część programu, która zasługuje na szczególną uwagę, stanowiła twórczość własna uczestników, np.: tekst „Perspektywa” Bartłomieja Żaka, oraz własne tłumaczenie piosenki koreańskiego zespołu 2NE1 pt. „I'm the best” Katarzyny Mrówczyńskiej.

Dzięki warsztatowej formie pracy i otwartości prowadzących, uczestnicy bardzo się zintegrowali, a weekendowe spotkania dały przestrzeń do wymiany ich rozmaitych doświadczeń. Mamy nadzieję, że wspomnienie twórczo spędzonych wakacji pozostanie w nich na długo.
Już we wrześniu na prośbę uczestników rozpocznie działalność grupa teatralna, która jak mamy nadzieję, pozostanie w INQBATORZE na stałe.

Pozytywny odbiór Młodzieżowej Akademii Teatralnej im. Jana Machulskiego skłania nas do przeprowadzenia drugiej edycji w przyszłym roku.

SCENA DLA SENIORA

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
16.09-16.11.2013

Jest to program aktywizacji kulturalnej, skierowany do osób starszych. Część adresatów projektu stanowić będą osoby aktywne, czyli członkowie odnawianych grup estradowych (grupa inicjatywna). Jednak projekt zakłada przede wszystkim aktywizację Seniorów, którzy nie mają doświadczenia scenicznego.

Najważniejszym elementem projektu jest cykl nowoczesnych warsztatów, konsultacji i ćwiczeń praktycznych z poszczególnych dziedzin muzycznych, podczas których seniorzy - bazując na profesjonalnym zapleczu technicznym - stworzą pod okiem profesjonalistów własny repertuar artystyczny.

Efektem realizacji przedsięwzięcia będzie stworzenie kompleksowego programu artystycznego dla starszego odbiorcy i zaprezentowanego publiczności podczas dwóch koncertów podsumowujących realizację projektu.

MASTERCLASS- Szkoła Filmowania

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
05-27.10.2013

Otwarty dla młodzieży (osoby w wieku 14-30 lat), specjalistyczny program edukacji filmowej, który ma na celu przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat podstawowych zagadnień praktycznych dotyczących sztuki filmowej (przede wszystkim podstaw dotyczących warsztatu filmowego i zapoznania się ze specyfiką pracy na planie filmowym) oraz nauczyć młodych ludzi świadomego odbioru dzieła filmowego (dyskusja, analiza, umiejętność krytycznego spojrzenia).

Najważniejszym elementem projektu jest cykl bezpłatnych warsztatów i ćwiczeń praktycznych z poszczególnych dziedzin filmowych (scenariusz, reżyseria, realizacja obrazu, montaż), podczas których - bazując na profesjonalnym zapleczu technicznym i sprzętowym - realizowane są pod okiem profesjonalistów krótkometrażowe etiudy filmowe.

Tegoroczna edycja "MASTERCLASS - szkoła filmowania" odbędzie się jako projekt towarzyszący 12. Międzynarodowemu Forum Niezależnych Filmów Fabularnych – CINEMAFORUM.

Opiekunami artystycznymi tegorocznej edycji warsztatów będą: Rafael Lewandowski ("Kret") oraz Jarek Kupść ("Recoil", "The Reflecting Pool"), wezmą w niej udział również eksperci: Marcin Kot Bastkowski- montażysta filmowy, Cezary Harasimowicz- scenarzysta, aktor, Maria Niklińska- aktorka filmowa i teatralna.