Muzeum Izba Pamięci Marii Kownackiej.

Maria Kownacka mieszkała na terenie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ponad 50 lat. Zmarła 27 lutego 1984 r.

Mieszkanie jej było azylem gdzie mogła tworzyć literaturę dla dzieci i scenariusze sztuk teatralnych. Była współtwórczynią teatru lalkowego „Baj”.

Dorobek twórczy zgromadzony przez Marię Kownacką, zgodnie z zasadami warsztatu bibliotekarskiego zostawiony został w największym porządku, Książki są skatalogowane, materiały archiwalne posegregowane umieszczone w teczkach i kartonach. Uporządkowane zostały również sprawy spadkowe. Zgodnie z jej testamentem, prawa autorskie do Jej utworów literackich i teatralnych otrzymała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Zobowiązana została do utrzymana Izby i prowadzenia działalności wydawniczej.

Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło w 1990 r. po remoncie i adaptacji mieszkania do celów muzealnych i zbiegło się ze 100-leciem urodzin Marii Kownackiej.

Opiekę nad Muzeum sprawuje Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa udostępniając zbiory wycieczkom szkolnym, studentom literatury i wszystkim zainteresowanym pracą z książką.

W Muzeum znajdziemy również wykonane przez Marię Kownacką prace plastyczne, kukiełki z teatru Baj, albumy ze zdjęciami rodzinnymi, pamiętniki, galerię Plastusiów wykonanych przez dzieci, listy, notatki, zasuszone polne kwiaty, roczniki czasopism dla dzieci, nagrody osobiste, ordery: „Uśmiechu”, „Przyjaciela Dzieci” i państwowe za całokształt twórczości.

Jest to kolekcja historyczno-literacka będąca własnością Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wpisana do rejestru dziedzictwa narodowego.

Księga pamiątkowa w Muzeum świadczy o tym jak duzi i mali czytelnicy odbierają niepowtarzalną atmosferę ze spotkania w mieszkaniu autorki Plastusiowego pamiętnika, Kajtkowych przygód czy Rogasia z Doliny Roztoki.

Np.

Serdeczne podziękowania za wspaniałą, ciekawą lekcję, Poznaliśmy życie i twórczość M.Kownackiej – tej wielkiej przyjaciółki wszystkich dzieci” – uczniowie kl.III SP nr 176 z wychowawczynią

Dziękujemy za miłe i sympatyczne przyjęcie. Plastuś pewnie przyśni nam się dzisiejszej nocy" – Studentki

Pani Mario, gdyby tylko Pani wiedziała…… Z podziękowaniem za wszystko co Pani stworzyła” – grupa studentek z WSPSu

Muzeum to wyjątkowo magiczne miejsce, wszyscy czują się tu wyjątkowo dobrze, swoją niezaprzeczalną, urokliwą atmosferą sprawia że chcemy tu jak najczęściej wracać sami lub z przyjaciółmi.