Grudzień w Klubie „Szafir” był jednym z najaktywniejszych miesięcy w roku. W dniu 8 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie Młodzieżowych Warsztatów Reportażu oraz pokaz zrealizowanych przez uczestników materiałów. Gościem specjalnym gali była główna ekspertka warsztatów – Maria Zmarz-Koczanowicz – wybitny scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Uczestnicy warsztatów nakręcili pięć zróżnicowanych materiałów filmowych dokumentujących historie osób mieszkających w warszawskich squatach.

Już w drugim tygodniu grudnia w Klubie czuć było świąteczny nastrój. W piątki rozbrzmiewały dźwięki kolęd, śpiewanych przez chór „Szafirki”. Efekty ćwiczeń chóru można było usłyszeć na zakończenie Wigilii Sąsiedzkiej, organizowanej przez Partnerstwo na Rzecz Rudawki i Zatrasia – jednej z największych imprez Partnerstwa organizowanych w ubiegłym roku. Nie zabrakło na niej świętego Mikołaja, poczęstunku przygotowanego przez cukiernię „Jan Piekarz”, oraz tematycznych warsztatów plastycznych i spotkań literackich.

Na świątecznie udekorowanej scenie Klubu nie zabrakło również wykładu z cyklu „Literacki przewodnik po Polsce” pt. „Adam Mickiewicz – poeta wigilijny”. Dzięki wiernej publiczności spotkania przerodziły się już stały program.

W dniu 17 grudnia odbył się koncert „Kolędy świata”, przygotowany przez „Jugonostalgię”. Zespół, który ma wśród mieszkańców Żoliborza IV grono stałych wielbicieli, w ostatnich miesiącach poszerzył skład o nowego artystę. Występ przybliżył publiczności historię i pochodzenie popularnych utworów świątecznych, a także ukazał mniej znane, zagraniczne kompozycje.

Autorski wieczór poezji pana Bohdana Jakubowskiego otworzył nowy cykl kulturalny, otwarty dla uzdolnionych mieszkańców: „Talenty domowego zacisza”. Swój talent pokazała w styczniu pani Danuta Krawczyk. Jej wystawę pejzaży można oglądać na ścianach Klubu do 14 lutego. Po tym terminie planowany jest kolejny wernisaż – malarstwa akwarelowego.

W lutym Klub rozpoczyna współpracę z teatrem „Wariacja” – program przygotowany specjalnie dla młodszych odbiorców będzie można zobaczyć w soboty: 1 i 8 lutego o godzinie 12:00. Premiera nowego programu przeznaczonego dla widzów dorosłych – „I znów będzie awantura” – odbędzie się w piątek 14 lutego 2014 r. Serdecznie zapraszamy!

Przypominamy, że aktualna oferta Klubu jest dostępna na stronach: www.klub-szafir.pl oraz www.facebook.com/inqbatoredukacjikulturalnej Na miejscu można również zaopatrzyć się w miesięczny harmonogram wydarzeń.

Dorota Kozłowska-Woźniak

Skip to content