bielany-1Osiedle Bielany jest usytuowane w granicach ulic: Broniewskiego, Jarzębskiego, Księgarzy, Duracza, Jasnorzewskiej, Perzyńskiego i Magiera. Pod względem urbanistycznym rozrzucone jest na całym terenie dzielnicy Bielany.

Zasoby mieszkaniowe Osiedla to 40 budynków mieszkalnych składających się z 2.429 lokali mieszkalnych, w których mieszka 4.470 mieszkańców. Ponadto w zasobach osiedla znajdują się:

  • 186 garaże,
  • 52 miejsca postojowe w halach garażowych
  • 91 boksów motocyklowych,
  • Pawilon handlowo-usługowy,
  • Budynek użytkowy
  • Lokal własny

Ponad 70% budynków mieszkalnych są to budynki o zabudowie niskiej do pięciu kondygnacji, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Najstarszy budynek w zasobach osiedla pochodzi z 1958 r. a najmłodszy z 2007 r.

Stan techniczny wszystkich budynków jest wyrównany. Przeprowadzono ich termomodernizację jak również wymieniono podstawową instalację. Budynki utrzymane są we właściwym stanie technicznym.

Osiedle Bielany wyróżnia się pod wieloma względami. Położone jest wśród zadbanej zieleni. Nowo zaprojektowany plac zabaw wyposażony jest w sprzęt fitness dla dzieci starszych, a dla młodszych jest nowoczesny i atrakcyjny sprzęt zabawowy. Umożliwia to dzieciom i ich rodzicom aktywny wypoczynek i zabawę.

Do terenów osiedla bezpośrednio przylegają i znajdują się niedaleko duże arterie komunikacyjne Warszawy, obsługiwane przez komunikacje miejską i metro. Takie usytuowanie osiedla umozliwia mieszkańcom szybki i wygodny dojazd do każdej dzielnicy miasta.

Historia Osiedla Bielany

bielany-2

  Osiedle Bielany jest jednym z jedenastu osiedli administrowanych przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową, położonym na terenie Warszawskiej dzielnicy „Bielany”. Pochodzenie nazwy „BIELANY” najprawdopodobniej pochodzi od białego koloru klasztoru o.. Kamedułów, najstarszego zabytku na Bielanach.

Usytuowane jest w granicach ulic: Broniewskiego, Jarzębskiego, Księgarzy, Duracza, Jasnorzewskiej, Podczaszyńskiego, Perzyńskiego i Magiera.

Zasoby osiedla nie stanowią zwartej zabudowy, ale są rozrzucone w różnych zakątkach dzielnicy, tworząc. trzy tzw kolonie.

W roku 1958 zaczyna się budowa pierwszych bloków, które dają początek osiedlu Bielany. Przy ulicy Stefana Żeromskiego i Pawła Antoniego Fontany powstały 3 budynki o niskiej zabudowie. W obrębie ulic Podczaszyńskiego, Żeromskiego, Jasnorzewskiej i Makuszyńskiego powstają kolejne budynki które zaspakajają potrzeby mieszkaniowe członków Spółdzielni. Sukcesywnie do 1974 roku oddawane do użytku były kolejne budynki. Do nich należy kolonia 2, jest to kompleks bloków usytuowanych przy ulicach: Antoniego Magiera, i Perzyńskiego o raz kolonia 3 najpóźniej wybudowane budynki o niskiej i wysokiej zabudowie ograniczone ulicami Starej Baśni, Gustawa Daniłowskiego. Cały proces inwestycyjny na osiedlu Bielany został zakończony w 2007roku w którym to został wzniesiony 8 kondygnacyjny budynek mieszkalny. Został on wybudowany na miejscu wyburzonego pawilonu handlowego przy ulicy Księgarzy.

Wiodącymi projektantami osiedla Bielany są Państwo Maria i Kazimierz Piechotkowie.

Zasoby osiedla Bielany na dzień dzisiejszy to 40 budynków mieszkalnych składających się z 2429 lokali mieszkalnych, w których mieszka około 4 500 mieszkańców., 3 pawilony w tym 1 na potrzeby Administracji.

Na przestrzeni lat podjęto szereg działań mających na celu unowocześnienie osiedla poprzez wykonanie termomodernizacji wszystkich budynków. Nowe elewacje wyróżniają zasoby osiedla Bielany. Aby utrzymać zasoby w dobrym stanie technicznym wymieniono instalacje centralnego ogrzewania, kanalizacji, ciepłej i zimnej wody, zlikwidowano istniejące do 2003 roku piece gazowe i doposażono 13 budynków w instalację ciepłej wody.

Oddzielną kartą osiedla była i jest prowadzona działalność społeczno kulturalna. Społecznicy szczególną aktywność wykazywali w latach 1969-1984. Wtedy to powstało koło Seniorów, które prowadziło różne formy działalności poprzez organizowanie imprez kulturalnych, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, prelekcji oraz różnych form aktywności fizycznej. Ponadto członkowie koła organizowali zbiórkę pieniędzy na odbudowę Zamku Kólewskiego w Warszawie. Wszystkie te poczynania zostały udokumentowane wpisem do prowadzonej kroniki. (kronika znajduje się w posiadaniu Administracji).  

Pierwszą siedzibą klubu było mieszkanie w budynku przy ulicy Magiera 7, w 1978 do dyspozycji seniorów przekazano klub osiedlowy w nowo wybudowanym pawilonie przy ulicy Daniłowskiego 2/4.

Osiedle Bielany nie przypominają już ponurego blokowiska, to osiedle – ogród. Bogata zieleń otaczająca budynki stwarza atmosferę przytulnego miejsca.

 

Skip to content