Rośnie szansa na odzyskanie pieniędzy od Miasta

Prezydent Warszawy wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty z tytułu gospodarowania odpadami, za okres obowiązywania uchwały Rady Miasta o ryczałtowej opłacie za wywóz śmieci. To efekt wygranej WSM w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Spółdzielnia liczy na odzyskanie prawie 17 milionów złotych.

Prezydent nie zdecydował się na odwołanie od postanowienia SKO. W związku z tym będzie musiał merytorycznie odnieść się do wniosku Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przypomnijmy: w październiku 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, unieważniające część przepisów uchwały Rady Warszawy, na podstawie których przez 13 miesięcy płaciliśmy po 65 zł od mieszkania za wywóz odpadów. WSM na tej podstawie złożyła wniosek do prezydenta o stwierdzenie nadpłaty z tytułu gospodarowania odpadami za okres od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2021 r., w wysokości 16 869 839 zł.

Prezydent odmówił wszczęcia postępowania, na co Spółdzielnia złożyła zażalenie. 12 maja Samorządowe Kolegium Odwoławcze zobowiązało prezydenta do określenia nowej wysokości opłaty za okres obowiązywania uchwały ryczałtowej, jednak z pominięciem uchylonych przez WSA przepisów.

10 czerwca prezydent wydał postanowienie (nr 2/ZGO/2022) o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie wniosku WSM.

 

Postanowienie prezydenta

Skip to content